دانشمندان اولین شبکه فلز مایع دنیا را تولید کردند

 دانشمندان اولین شبکه فلز مایع دنیا را تولید کردند

هرچه بیشتر می گذرد تکنولوژی بیشتر شبیه فیلم های آخر الزمانی می شود! اخیرا یکی از پیشگامانه ترین اختراعات دنیا یعنی ساخت اولین شبکه فلز مایع توسط دانشمندان انگلیسی خبر ساز شده است. شاید این اختراع اولین چیزی را که در ذهن تداعی می کند ، شخصیت T-1000 در فیلم ترمیناتور ۲ باشد.

این کشف تازه در دانشگاه بینگهمتون بریتانیا رقم خورده است ، جایی که پروفسور پو ژانگ ، اولین شبکه فلز دنیا را با همکاری تیمش در آن ساخته است.

آلیاژ فیلد

آلیاژ فیلد نام ترکیبی است از بیسموت ، اینیدیوم و قلع که به نام مخترع آن یعنی سایمون فیلد نام گذاری شده است. این آلیاژ در دمای ۶۲ درجه سانتیگراد ، فاز مایع به خود می گیرد. حال محققان دانشگاه بینگهمتون توانسته اند با کار کردن بر روی این آلیاژ ، اولین شبکه فلزی دنیا را بسازند که می تواند به تحولی بزرگ در صنایع پیشرفته ای همچون هوافضا بیانجامد.

در واقع این شبکه می تواند در ساخت قطعات ضربه پذیر استفاده شود و در صورت نیاز ، با اندکی حرارت به حالت اولیه خود برگردد.

برای کنترل این شبکه فلزی در حالت مایع ، از مواد الاستومر استفاده می شود و در واقع با استفاده از این مواد شبکه را در حالت استیبل نگه می دارند.

نمونه دست مشبک ساخته شده در دانشگاه بینگهمتون که در حالت مایع می تواند باز و بسته شود

کاربرد های شبکه فلز مایع

شاید بیشترین کاربرد این تکنولوژی در ساخت ربات ها و سفینه های فضایی باشد. به طور کلی در هر جایی که نیاز به کوچک سازی یک قطعه باشد می توان از این فناوری استفاده کرد. همچنین این شبکه در ساخت قطعاتی که در معرض ضربه خوردن و شکستگی قرار دارند می تواند بسیار کمک کننده باشد. مثلا مریخ پیمایی را تصور کنید که هنگام نشستن بر سطح مریخ دچار شکستگی شده است. اندکی حرارت کافی است تا قطعه ی آسیب دیده مجددا به شکل اولیه اش باز گردد.

این مطلب را هم ببینید
گوشی LG Wing 5G با نمایشگر چرخان معرفی شد

باید منتظر تحول بزرگ باشیم

پروفسور ژانگ می گوید که ایده اصلی این فناوری از فیلم های آخر الزمانی گرفته شده و هدف اصلی هم ساخت ربات هایی شبیه به T-1000 است! با این حال به نظر می رسد این اختراع تازه به تحولات و دستاورد هایی بسیار بزرگ تر خواهد انجامید.

این مطلب را دوست داشتید؟

به آن ۱ ← ۵ امتیاز بدهید

امتیاز مطلب ۵ / ۵. تعداد آرا ۹

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *