با مریخ نورد “استقامت” ناسا آشنا شوید

 با مریخ نورد “استقامت” ناسا آشنا شوید

مریخ نورد “استقامت” (Perseverance) که در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شد ، آخرین و پیشرفته ترین کاوشگر ناسا است که با سوخت پلوتونیوم کار می کند و به همراه هلی کوپتر خاص خودش به نام “نبوغ” قرار است فصل جدیدی در جست و جوی حیات در مریخ باز کند.

این کاوشگر که از پایگاه فضایی جان اف کندی در فلوریدا و با راکت اطلس ۵ (Atlas V) به فضا پرتاب شد ، مطابق برنامه قرار است حدودا ۷ ماه دیگر در دهانه مریخی جیزرو فرود بیاید.

در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی این مریخ نورد فوق پیشرفته بپردازیم.

لحظه پرتاب کاوشگر استقامت با موشک اطلس ۵

ارسال فضاپیما به مریخ به سادگی ارسال فضاپیما به کره ماه نیست. در حقیقت آژانس های فضایی هر ۲۶ ماه یک بار فرصت دارند تا به سوی مریخ کاوشگر بفرستند.

دلیل این امر این است که فضاپیما های ساخت انسان با محدودیت سوخت مواجه اند و بنابراین باید صبر کرد تا زمین و مریخ به نزدیک فاصله مداری از یکدیگر برسند. این اتفاق در هر ۲۶ ماه یک بار رخ می دهد.

هم اکنون یکی از آن برهه های زمانی است که این دو سیاره به یکدیگر بسیار نزدیک شده اند و تقریبا ۵۰ میلیون کیلومتر از هم فاصله دارند. طی روز های اخیر چین و امارات هم از این فرصت بهره بردند و کاوشگر هایشان را به سوی مریخ پرتاب کردند.

حالا که مریخ نورد استقامت سفرش را به سوی مریخ آغاز کرده ، ۴۵۰ میلیون کیلومتر راه را باید طی کند تا در فوریه ۲۰۲۱ به مریخ برسد.

موقعیت زمین و مریخ نسبت به یکدیگر در زمان پرتاب کاوشگر استقامت و زمان فرود آن روی مریخ

این کاوشگر پیشرفته ترین مریخ نوردی است که تا کنون ساخته شده و در دل خود یک نیروگاه هسته ای با سوخت پلوتونیوم را جا داده است. این نیروگاه هسته ای کوچک علاوه بر تامین برق مورد نیاز “استقامت” ، در شب های بسیار سرد مریخ نیز آن را گرم نگه می دارد تا سالم بماند.

یک پهباد کوچک به نام “نبوغ” نیز این مریخ نورد را در اکتشافات پیش رو یاری خواهد کرد. علاوه بر این پهباد ، مریخ نورد جدید ناسا دارای ۲۳ دوربین و ۲ میکروفون است که با آنها به فیلم برداری و ضبط صدای محیط مریخ با کیفیتی خارق العاده خواهد پرداخت.

این مطلب را هم ببینید
ناسا و اسپیس اکس این هفته کپسول دراگون را پرتاب می کنند

این کاوشگر به سیستم های بسیار پیشرفته ای مجهز است که به کمک آنها قادر است نحوه شکل گیری طوفان های مریخی و همچنین آب های زیر سطحی مریخ را مورد بررسی قرار دهد.

تصویری از هلی کوپتر نبوغ

در کاوشگر استقامت دو ابزار به نام های واتسون و شرلوک تعبیه شده که به ترتیب با آنها می تواند تصاویر ۳۶۰ درجه بگیرد و مواد آلی سطح مریخ را شناسایی کند.

ابزار شرلوک با اشعه فرابفنش می تواند طیف عناصر سطح مریخ را مورد بررسی قرار دهد. ناسا در کاوشگر “کنجکاوی” این کار را با اشعه لیزر انجام می داد که به از بین رفتن سنگ ها منجر می شد.

در این ماموریت لباس های فضایی جدید ناسا نیز همراه با این کاوشگر ارسال شده تا مشخص شود که آیا این لباس ها می توانند از انسان در جو مریخ محافظت کنند یا نه. همچنین سه تراشه که حاوی ۱۱ میلیون اسم هستند به مریخ ارسال شده تا اگر احیانا موجودات مریخی وجود داشتند با ما انسان ها آشنا شوند!

نحوه فرود مریخ نورد استقامت

کاوشگر ناسا قرار است در دهانه مریخی جیزرو فرود بیاید که میلیارد ها سال پیش محل چند دریاچه و رودخانه بوده است. این مریخ نورد دو سال اول را در این دهانه سپری می کند و سپس از آن خارج می شود تا به اکتشافات بیشتر بپردازد.

حالا باید صبر کرد و دید که تب زندگی در مریخ که سالهاست با ما همراه است ، نهایتا انسان را به کجا خواهد برد.

این مطلب را دوست داشتید؟

به آن ۱ ← ۵ امتیاز بدهید

امتیاز مطلب ۵ / ۵. تعداد آرا ۲۸

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید

مطالب پیشنهادی

1 نظر

    Avatar
  • جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *