تکنیک ۵s ژاپنی یا همان نظام آراستگی فایو اس چیست؟

 تکنیک ۵s ژاپنی یا همان نظام آراستگی فایو اس چیست؟

بعد از اینکه ژاپنی ها در سال ۱۹۴۵ سند تسلیم را در حضور آیزنهاور امضا کردند ، متوجه شدند که این وسعت از ویرانی را با سیستم های سنتی در ۱۰ سال و ۲۰ سال نمی شود بازسازی کرد. آنها پیش از هر چیز به سراغ ابداع روش هایی رفتند که بتوانند راندمان کاری افراد و سازمان ها را چندین برابر افزایش دهند. به این ترتیب آنها سیستم های مدیریت فردی و جمعی خاصی را اختراع کردند که در مدت کوتاهی تمام ژاپن را متحول کرد.

یکی از آن سیستم ها ، تکنیک ۵s است که امروزه در تمام کشور های پیشرفته اجرا می شود و از کودکی به افراد آموزش داده می شود.

سیستم فایو اس متشکل از ۵ کلمه ژاپنی است که عبارت اند از :

  • Seiri : سامان دهی
  • Seiso : پاکسازی
  • Seiton : نظم و ترتیب
  • Sekitsu : استاندارد سازی
  • Shitsuke : انضباط

شما با اجرای این سیستم می توانید موجب افزایش بهره وری و کاهش سرعت انجام کارها ، کاهش هزینه ها ، افزایش بهداشت و ایمنی ، بالا بردن کیفیت کار و کاهش خرابی و مشکلات شوید.

این سیستم علاوه بر اینکه برای هرکسی در هر شغلی و هر سازمانی کاربرد دارد ، می تواند اساسا یک سبک زندگی باشد.

اما این پنج کلمه دقیقا چه هستند؟

سامان دهی

سامان دهی پیش از هر چیز به شناخت و خود اطرافتان بستگی دارد. در این S شما باید بدانید که چه کسی هستید و در کجا مشغول به کار و زندگی هستید. شما در هر جا که هستید باید بدانید که چه چیزی لازم است و چه چیزی غیر لازم.

بنابراین سامان دهی به طور خلاصه این معنی است که شما اولویت بندی می کنید و چیزهای لازم را در دسترس نگه می دارید و چیزهای غیر لازم را دور از دسترس.

پاکسازی

در این S شما باید از شر همه ی چیزهای مزاحم خلاص شوید ، خواه فولدر هایی در کامپیوترتان باشد خواه کاغذهای روی میزتان یا هر چیز دیگری که در جهان اطراف شماست. این S مبتنی بر این اصل است که ذهن انسان در محیطی که شلوغ باشد مشوش می شود و نمی تواند به درستی تمرکز و کار کند. علاوه بر این باید روشی را پیش بگیرید که از ایجاد شلوغی و کثیفی پرهیز کنید.

چطور پاکسازی را حفظ کنیم؟

کار آخر را اول بکنید. موارد زائد را همان موقعی که درست می شوند دور بریزید. به این ترتیب همیشه محیط اطرفتان تمیز خواهد بود. این چیزها مثلا می تواند یک فایل نوت پد یا فولدر خالی روی دسکتاپ کامپیوتر شما باشد یا مقداری کاغذ روی میزتان یا هر چیز دیگری.

این مطلب را هم ببینید
برون سپاری کارها چیست و چگونه از آن بهره ببریم؟

نظم و ترتیب

حرف حساب این S یک چیز خیلی ساده است : هر چیزی باید دقیقا همان جایی باشد که به آن نیاز است!

شما باید وسایلتان را به گونه ای بچینید که هر چیزی را که خواستید بدون جست و جو بتوانید به دست بیاورید. Seiton در واقع ادامه ی Seiri یا همان سامان دهی است. شما باید چیزهایی که لازم هستند را در جای مناسب و در دسترسی قرار دهید و چیزهای غیر لازم را از خود دور کنید. همین!

تخته های ابزار نمونه کوچکی از کاربرد Seiton هستند

استاندارد سازی

این S به طور خلاصه به معنی کنترل و حفظ دائم سه S قبلی است. در این S شما باید یک مدیر خوب باشید و همیشه کنترل کنید که سامان دهی و پاکسازی و نظم و ترتیب به درستی اجرا شوند. هرگاه یک بی نظمی یا کثیفی مشاهده کردید باید سریعا وارد عمل شوید.

انضباط

بنیان این S ، آموزش است. شما نه تنها باید خودتان درست رفتار کنید ، بلکه باید به کسانی هم که اعمالشان روی شما تاثیرگذار است نظمتان را منتقل کنید. شما باید تمرین کنید که در هر شرایطی یک آدم منضبط باشید. شما باید عادت کنید که هر روز S های قبلی را در زندگی تان اجرا کنید. در ژاپن بازی هایی را اختراع کردند که از سن پایین این انظباط را درون کودکان نهادینه کنند. این بازی ها بعدتر به کل جهان سرایت کرد و تبدیل به یک چیز رایج شد.

از همین امروز شروع کنید

در همه ادیان و فرهنگ ها از جمله دین و فرهنگ ما ایرانیان ، به رعایت نظم در کارها توصیه شده. مطمئنا هرچه زودتر به درست و منظم زندگی کردن رو بیاوریم ، نتایج بیشتر و بهتری از آن در زندگی مان خواهیم دید. پس چه بهتر که امروزمان را به درستی و نظم بگذرانیم چرا که امروز تنها چیزی است که در اختیار داریم.

این مطلب را دوست داشتید؟

به آن امتیاز بدهید

امتیاز مطلب ۵ / ۵. تعداد آرا ۷

هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده! شما اولین نفر باشید

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *